8/12/2016 | Aktualności

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

lenkowski-igrzyska-2016Szanowni Państwo,

choć tegoroczna edycja powstawała w szczególnej sytuacji politycznej w Polsce i bardzo trudnych warunkach finansowych, w opinii wielu uczestników była to najlepsza i najbardziej potrzebna odsłona naszego forum. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy otwartej dyskusji o ideach i wyzwaniach dotyczących przyszłości zarówno Europy, jak i całego globu.

Igrzyska Wolności to spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei. To zjazd wybitnych światowych intelektualistów i dyskusja o trudnościach, z jakimi zmagają się społeczeństwa Zachodu w XXI wieku. Tegoroczna edycja, której tematem przewodnim było „Zderzenie kultur”, stanowiła odpowiedź na nasilający się europejski (ale również polski) dylemat związany ze współistnieniem w jednej przestrzeni osób różnych wyznań i kultur, reprezentujących odmienne systemy wartości. Forum 2016 towarzyszył także doroczny zjazd sieci think tanków z Europy Środkowo-Wschodniej – 4liberty.eu.

Wśród naszych gości znaleźli się m.in.: Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, prof. Angana P. Chatterji z Uniwersytetu w Berkeley – specjalistka od hinduskiego nacjonalizmu, Eric Fassin – profesor socjologii na Uniwersytecie Paryskim, prof. Marek Belka – były Premier RP i były Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Safjan – sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Mateusz Kijowski – lider Komitetu Obrony Demokracji, a także czołowi polscy pisarze: Joanna Bator, Andrzej Stasiuk oraz Wojciech Tochman. Każdy dzień zwieńczony był wieczornym koncertem.

Bardzo dziękuję wszystkim partnerom trzeciej edycji Igrzysk Wolności oraz każdemu, kto był zaangażowany w ich organizację. Wspólnie budujemy naprawdę wyjątkowe wydarzenie.

Już dziś pragnę także zaprosić Państwa do kooperacji i współtworzenia czwartej edycji Igrzysk planowanej na październik 2017, która poświęcona będzie nowym technologiom oraz ich wpływowi na stabilność demokracji oraz zmiany społeczne na świecie.

Błażej Lenkowski

Prezes Zarządu Fundacji Industrial

(„Liberté!”, 4liberty.eu, 6. Dzielnica, Igrzyska Wolności)

zdanowskaSzanowni Państwo,

Igrzyska Wolności to jedno z najważniejszych forów idei w naszym regionie Europy gromadzących intelektualistów, pisarzy, politologów, działaczy społecznych, ludzi kultury, polityki i biznesu. Jako prezydent Łodzi jestem bardzo zadowolona, że taka ambitna impreza odbywa się właśnie w naszym mieście zmieniając oblicze metropolii, jak również stanowiąc doskonałą ofertę edukacyjną dla mieszkańców miasta.

Sopot ma Europejskie Forum Nowych Idei, Katowice – Europejskie Forum Gospodarcze, Wrocław – Wrocław Global Forum, Krynica – Forum Ekonomiczne. A Łódź – Igrzyska Wolności, które choć są imprezą młodą, to z roku na rok oferują coraz ciekawszy, międzynarodowy program. Łódź to miasto otwarte i pracujące na co dzień dla mieszkańców, dlatego również Igrzyska, w odróżnieniu od imprez tego typu w innych miastach, mają charakter otwarty. Wstęp na nie jest bezpłatny. Chcemy oferować mieszkańcom świetną imprezę edukacyjną. Najwyższy poziom intelektualny wydarzenia i możliwość wstępu dla każdego – to zasady, których chcemy się trzymać.

Tegoroczny temat przewodni Igrzysk „Zderzenie kultur”, świetnie korespondował z wielokulturową historią miasta. Igrzyska mają uczyć innych kultur i tworzyć okazję do twórczego spotkania. Wysoka frekwencja podczas wydarzenia pokazuje, że jest ono potrzebne dla miasta i jego mieszkańców.

Już dziś polecam Państwu współpracę z organizatorami przy przygotowaniu Igrzysk Wolności 2017! Przyszłoroczna tematyka wydarzenia związana z nowymi technologiami, zjawiskiem cyfryzacji i ich wpływem na społeczeństwo oraz kulturę jest szczególnie bliski Łodzi – miejscu w którym dynamicznie rozwijają się firmy wysokich technologii i innowacyjne start-upy.

Hanna Zdanowska

Prezydent Miasta Łodzi