2/08/2016 | Prelegenci

Oksana Zabużko

zabuzhko-igrzyska-2016

Ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Uzyskała tytuł doktora filozofii na Uniwersytecie Kijowskim (1987). Wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Na stałe mieszka w Kijowie. W swojej twórczości skupia się na zagadnieniach dotyczących ukraińskiej samoidentyfikacji, problemach postkolonializmu oraz feminizmie. Największą sławę przyniosła jej książka Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, wydana w 1996 i przetłumaczona na węgierski, czeski, niemiecki, francuski, a w 2003 na polski. Opisuje ona spustoszenia w ludzkiej psychice jako następstwa komunizmu i totalitaryzmu. Uznano ją za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. W marcu 2006 Badania terenowe…” miały swoją sceniczną premierę w warszawskim teatrze Polonia Krystyny Jandy. W monodramie autorstwa i w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej wystąpiła Katarzyna Figura.

W Polsce ukazał się również zbiór opowiadań Siostro, siostro (2007) oraz powieść Muzeum porzuconych sekretów” (2013), za która otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”. W 2009 została odznaczona Orderem Księżnej Olgi III klasy.

W listopadzie 2013 roku ukazała się książka Ukraiński palimpsest”. Zapis rozmów, który z Oksaną Zabużko przeprowadziła Iza Chruślińska. To pierwsza książka Oksany Zabużko, która swoją premierę miała poza Ukrainą.